| Product type | Wireless Microphone Systems |
| Type | Handhelds |
| Transmission frequency range | 823 - 832 MHz,
863 - 865 MHz |
| Weight | 5,468 kg |
| Channels | 96 (8 groups of 12 channels) |
| Groups | 8 |
| Microphone type | condenser |
| Directivity | Cardioid |
| Frequency response | 60 - 16.000 |
| Signal-to-noise ratio | >95 dB |
| Rated HF output power | Variable (2mW, 10mW, 30mW) |
| Controls | arrow keys (up/down value entry) ,
Power On/Off ,
select |
| Indicators | OLED Display |
| Power supply | 2 x AA battery |
| Operating time | >10 h (with alkaline batteries) |
| Length | 257 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Other features | IR frequency synchronisation ,
incl. batteries |
| Modulation Type | FM |
| Antenna inputs | 2 |
| Antenna connector | BNC |
| Noise reduction | Squelch |
| Total Harmonic Distortion (THD) | < 0.1 % |
| Audio output, balanced | 2 x XLR |
| Audio output, unbalanced | 2 x 6.3 mm TS |
| Audio mix output, balanced | XLR |
| Audio mix output, unbalanced | 2 x 6.3 mm TS |
| Max. output level | +10 dBu |
| Headphones ouput | 1 |
| Headphones outputs | 6.3 mm TRS |
| Operating voltage | 12 V DC, 1000 mA |
| Width | 484 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 200 mm |
| Accessories (included) | 2 x antenna ,
Audio cable ,
power adapter ,
Rack kit |