| Product type | Installation Dual Headphone Amplifier |
| Line inputs | 2 |
| Line input connectors | 2 x 6.3 mm (1/4") TRS,
Pitch 3.81 mm terminal block (3-pin),
Balanced line inputs |
| Line outputs | 2 |
| Powered outputs | 2 x stereo |
| Cooling | Convection |
| Nominal input sensitivity | - 9 dBu |
| Nominal input clipping | 17 dBu |
| THD + N | < 0,03 % |
| Input impedance | 15000 Ohm(s) |
| SNR | > 100 dB (HP1/2 OUT, 14 dBu, 20 kHz BW, a-weighted) |
| CMRR | > 50 dB |
| Gain | Max. 12 dB |
| Line output signal | Balanced |
| Output modes | HP / HP+ MON,
Stereo / Mono |
| Line output connectors | 2 x 6.3 mm (1/4") TRS |
| Max. Line Output Level | 15 dBu |
| Frequency range | 18 Hz - 50 kHz (-0,5 dB) |
| Type | Capless Output |
| Output modes headfones | HP / HP+ MON,
Stereo / Mono |
| HP out connector | 2 x 3.5 mm (1/8") TRS,
2 x 6.3 mm (1/4") TRS |
| RMS output power | 2 x 75 mW @ 33 ohm |
| Minimum load impedance | 16 ohms |
| Frequency response (- 5 dB) | 18 Hz - 50 kHz |
| Type1 | External SMPS |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Fuse | No |
| Secondary Voltage | 24 V DC |
| Secondary Current | 0.5 A |
| Secondary connector | Barrel connector 5,5mm / "+" inside |
| Primary Connector | External power supply with interchangeable plugs |
| Safety class | 3 |
| Max. power consumption | 5W (sine 1kHz with 2x 33 ohm load) |
| Idle power consumption | 3.5 W (no signal input) |
| Standby power consuption | < 1 W |
| Mains Inrush Current | 1.7A @ 230V AC |
| Operating temperature ( non-condensing ) | 0°C - 40°C; < 85% humidity |
| Material | Plastic Front panel,
Steel chassis |
| Dimensions (W x H x D) ( height with rubber feet ) | 106 x 53 x 225 mm |
| Accessories (included) | External power supply with interchangeable plugs,
Terminal blocks for electrical connections.,
Mounting plates for surface mount applications |