| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker stand |
| Tube material | Aluminium |
| Tubing colour | Black |
| Tubing surface | Powder-coated |
| Min. height | 1150 mm |
| Max. height | 1940 mm |
| Transport length | 1110 mm |
| Height adjustment | Gas spring, Clamp |
| Material of height adjustment | Steel |
| Base type | Leg joint |
| Base material | Die-cast aluminium |
| Tubing diameter | 35 mm |
| Lifting force | 18 kg |
| Max load | 25 kg |
| Interchangeable rings | 5 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 4,5 kg |