SP 3102
In stock
Key specifications
- Product type: Stands and Tripods
- Type: Speaker Stands
- Weight: 4,1 kg
- Tubing material: Steel
- Tubing colour: Black
- Tubing surface: Powder-coated
- Min height: 263 mm
- Max height: 358 mm
- Tilt angle: +/- 15 °
Specifications
| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker Stands |
| Tubing material | Steel |
| Tubing colour | Black |
| Tubing surface | Powder-coated |
| Min height | 263 mm |
| Max height | 358 mm |
| Tilt angle | +/- 15 ° |
| Bearing surface | 250 x 250 mm,
EVA padded |
| Height adjustment | Adjusting screw |
| Base material | Steel |
| Base edge length | 250 mm |
| Max. load | 25 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 20 mm,
1 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 4,1 kg |