| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Type | Speaker Stands |
| Tube material | Aluminium |
| Color | Black |
| Tubing surface | Powder-coated |
| Min. height | 740 mm |
| Max. height | 1205 mm |
| Transport length | 690 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Base type | Leg joint |
| Base material | Die-cast aluminium |
| Tubing diameter | 35 mm |
| Max load | 15 kg |
| Interchangeable rings | 2 x 25 mm, 3 x 15 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 1,84 kg |