| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Distance bar |
| Tube material | Steel |
| Color | Black |
| Surface | Powder-coated |
| Tube diameter | 35 mm |
| Threaded connector | M20 |
| Min. height | 1145 mm |
| Max. height | 1790 mm |
| Transport length | 1105 mm |
| Height adjustment | Gas spring, Adjusting screw |
| Lifting force | 18 kg |
| Max load | 25 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 3,2 kg |