SP 3102 TM
In stock
Key specifications
- Product type: Stands and Tripods
- Type: Speaker Stands
- Weight: 2,7 kg
- Tube material: Steel
- Tubing colour: Black
- Tubing surface: Powder-coated
- Min. height: 250 mm
- Max. height: 350 mm
- Tilt angle: +/- 15 °
Specifications
| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker Stands |
| Tube material | Steel |
| Tubing colour | Black |
| Tubing surface | Powder-coated |
| Min. height | 250 mm |
| Max. height | 350 mm |
| Tilt angle | +/- 15 ° |
| Rotation | 360° |
| Bearing surface | 250 x 250 mm,
EVA padded |
| Height adjustment | Adjusting screw |
| Clamp base material | Steel |
| Base edge length | 100 x 70 mm |
| Clamping range up to | 100 mm |
| Max load | 25 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 15 mm,
2 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 2,7 kg |