| LED data | 7 x 4 W RGBW LED |
| Luminous flux | 1,350 lm |
| Illuminance | 7,850 lx (1 m / 0.0 ) |
| Beam/Field angle | Beam: 19° / Field: 36° |
| LED PWM frequency | 650 Hz, 1,530 Hz, 2,150 Hz, 4,000 Hz |
| Controller protocols | DMX512 |
| Stand alone operating modes | Sound controlled, Autorun, Static, Endless loop |
| Data in connector | XLR 3-pole male |
| Data out connector | XLR 3-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 38 W |
| Cabinet material | ABS |
| Colour | White |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Maximum air humidity (non-condensing) | 80 % |
| Width | 195 mm |
| Height | 133 mm |
| Depth | 195 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Required Accessories | Montagebügel, Netzkabel |