| LED data | 570 W RGBW LED |
| Luminous flux | 10,500 lm |
| Front lens diameter | 250 mm |
| LED PWM frequency | 800 Hz,
1,200 Hz,
2,000 Hz,
3,600 Hz,
12 kHz,
25 kHz |
| Correlated colour temperature (CCT) | 1,600 - 6,500 K |
| Colour rendering index (CRI) | > 95 |
| Controller protocols | DMX512,
RDM |
| Number of DMX control modes | 11 |
| Stand alone operating modes | Autorun,
Static,
Endless loop |
| Data in connector | XLR 5-pole male |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 355 W |
| Mains fuse | T6.3A/250 V |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Heat pipes,
Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | -15 - 45 °C |
| Width | 410 mm |
| Height | 364 mm |
| Depth | 433 mm |
| Weight | 17.8 kg |
| Required Accessories | 8-fach Barndoor, Farbfilterrahmen, Netzkabel |