| LED data | 124 RGBW LED |
| Luminous flux | 2,600 lm |
| Front lens diameter | 150 mm |
| Beam/Field angle | Beam: 15° / Field: 26° |
| LED PWM frequency | 800 Hz, 1,200 Hz, 2,000 Hz, 3,600 Hz, 12 kHz, 25 kHz |
| Colour mix functions | CCT + Tint |
| Correlated colour temperature (CCT) | 1,600 - 6,500 K |
| Stand alone operating modes | Master/slave, Static |
| Data in connector | XLR 5-pole male |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 128 W |
| Cabinet material | Magnesium |
| Colour | Black |
| Cooling system | Heat pipes, Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | -15 - 40 °C |
| Width | 225 mm |
| Height | 255 mm |
| Depth | 280 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Required Accessories | 8-fach Barndoor, Gelrahmen, Netzkabel |