| Input connector type | Schuko plug male angled |
| Output connector type | Schuko socket female |
| Output 2nd connector type | USB-A socket female |
| Cable length | 1.4 m |
| Material | Aluminium, Plastic |
| On/Off switch | Yes |
| Number of outputs | 5 |
| Colour | Silver |
| Accent colour | Black |
| Operation voltage | 100 V AC - 250 V AC / 50 - 60 Hz |
| Max. Amperage | 16 A |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 1,5 mm² |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6 mm |
| Width | 264 mm |
| Height | 63 mm |
| Depth | 95 mm |
| Weight | 525 g |