| Input connector type | Schuko plug male |
| Output connector type | Schuko socket female |
| Output protection class | IP44 |
| Cable length | 1.4 m |
| Material | Plastic |
| Number of outputs | 5 |
| Colour | Black |
| Operation voltage | 100 V AC - 250 V AC / 50 - 60 Hz |
| Max. Amperage | 16 A |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 1,5 mm² |
| Cable jacket | Rubber (H07RN-F) |
| Cable diameter | 7 mm |
| Protection class | IP44 |
| Width | 395 mm |
| Height | 60 mm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 639 g |