| Product type | Audio over Cat adapter |
| Number of inputs | 4 |
| Input type | Balanced |
| Input Connector | RJ45 |
| Number of outputs | 4 |
| Output type | Balanced |
| Output connector | XLR 3-pin male |
| Number of LINK outputs | 4 (via RJ45 THRU) |
| Ground lift switch | yes (for RJ45 THRU) |
| Material | Aluminium, Steel |
| Width | 140 mm |
| Depth | 128 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 0,5 kg |
| Operating Temperature | -20 - 70 °C |
| Air humidity | > 80 % (non-condensing) |
| Max. input level (< 1% THD, 1 kHz) | +32 dBu dBu |
| Frequency range | 0 Hz - 20 kHz |
| THD (1 kHz, +4 dBu, unity, unweighted) | < 0,0005 % |
| Pin 1 | Channel 3 - |
| Pin 2 | Channel 3 + |
| Pin 3 | Channel 4 - |
| Pin 4 | Channel 1 + |
| Pin 5 | Channel 1 - |
| Pin 6 | Channel 4 + |
| Pin 7 | Channel 2 - |
| Pin 8 | Channel 2 + |