| Product type | Audio over Cat adapter |
| Number of inputs | 4 |
| Input type | Balanced |
| Input Connector | RJ45 |
| Number of outputs | 4 |
| Output type | Balanced |
| Output connector | 6.35 mm TRS stereo jack |
| Material | Aluminium, Steel |
| Cable Length | 0.5 m |
| Width | 80 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 0,35 kg |
| Operating Temperature | - 20 - 70 °C |
| Air humidity | > 80 % (non-condensing) |
| Max. input level (< 1% THD, 1 kHz) | + 32 dBu dBu |
| Frequency range | 0 Hz - 20 kHz |
| THD (1 kHz, +4 dBu, unity, unweighted) | < 0,0005 % |
| Pin 1 | Channel 3 - |
| Pin 2 | Channel 3 + |
| Pin 3 | Channel 4 - |
| Pin 4 | Channel 1 + |
| Pin 5 | Channel 1 - |
| Pin 6 | Channel 4 + |
| Pin 7 | Channel 2 - |
| Pin 8 | Channel 2 + |
| Channel 1 | Red |
| Channel 2 | Green |
| Channel 3 | Blue |
| Channel 4 | White |