| Input connector type | XLR 3-pole female |
| Output connector type | XLR 3-pole male |
| Split end length | 60 cm |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 20.2 mm |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,31 mm² |
| Cabinet material | Metal |
| Width | 180 mm |
| Height | 75 mm |
| Depth | 335 mm |
| Weight | 10.36 kg |