| Product type | Wireless Microphone Systems |
| Type | Set |
| Transmission frequency range | 823 - 832 MHz,
863 - 865 MHz |
| Weight | 2,599 kg |
| Modulation Type | FM |
| Channels | 96 (8 groups of 12 channels) |
| Groups | 8 |
| Antenna inputs | 2 |
| Antenna connector | BNC |
| Frequency response | 30 - 16000 |
| Noise reduction | Squelch |
| Total Harmonic Distortion (THD) | < 0.3 % |
| Signal-to-noise ratio | > 100 dB |
| Audio output, balanced | XLR |
| Audio output, unbalanced | 6.3 mm jack |
| Max. output level | +10 dBu |
| Controls | digital encoder ,
Power On/Off ,
volume |
| Indicators | OLED Display |
| Power supply | 12 - 18 V DC |
| Operating voltage | 12 V DC, 500 mA |
| Width | 212 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 159 mm |
| Accessories (included) | 2 x antenna ,
Audio cable ,
power adapter |
| Other features | IR frequency synchronisation ,
channel search function ,
Pilot tone |
| Directivity | Cardioid |
| Capsule type | Dynamic |
| Wireless frequencies | 823 - 832 MHz / 863 - 865 MHz |
| Frequency response (-10 dB, rel. Avg) | 60 - 16,000 Hz |
| Channel groups number | 8 |
| Antennas | 1 (fixed) |
| Frequency synchronization via IR | Yes |
| Min. Signal-to-noise ratio (SNR) | 95 dB |
| Batteries | 2 x 1.5 V AA/LR6 @ max.10 h |
| Length | 257 mm |
| Diameter | 51 mm |