| Product type | Battery-powered PA speaker |
| Version | Set with Handheld Transmitter |
| Low/mid Woofer dimensions | 10 " |
| Woofer dimensions (mm) | 254 mm |
| Woofer magnet | Ferrite |
| Woofer brand | Custom-made |
| HF driver dimensions | 1 " |
| HF driver dimention (mm) | 25.4 mm |
| HF driver magnet | Ferrite |
| HF driver brand | Custom-made |
| Amplifier | Class D |
| RMS | 80 W |
| Peak power | 320 W |
| Frequency response | 70 - 16000lx @ 1m |
| SPL (1W/1m) | 95 dB |
| Max. SPL | 115 dB |
| Protection circuits | Short circuit |
| Controls | Audio-Link Follower Volume,
Audio-Link Set ( Main / Follower),
Bass,
Line Gain,
Main,
Power,
Treble,
Speech / music switch (Mic / Line 1),
Speech / music switch (Mic / Line 2),
Value Down,
Voice priority on / off,
Volume Mic 1,
Volume Mic 2 |
| Indicators | Charge/battery status,
Power |
| Supported media | Audio-CD,
CD-R,
CD-R/W,
SD Card,
USB stick |
| Supported formats | Audio-CD,
MP3-CD,
MP3 file,
WMA-CD,
WMA file |
| Media player controls | CD ejector,
Mode (CD / SD / USB),
mute,
Next Track,
Folder +,
Folder -,
Play / Pause,
Power / Volume,
Program,
Repeat,
Shuffle,
Stop,
Previous Track |
| Media player display elements | Lighted multifunctional LC display |
| Line inputs | 3 |
| Line input connectors | 2 x RCA,
Audio-link input XLR, female |
| Mic inputs | 2 |
| Line outputs | 2 x sat output 100 Hz |
| Line output connectors | 2 x RCA,
Audio-link output XLR, male |
| Loudspeaker outputs | Speaker Out Switched,
Speaker Out Unswitched |
| Speaker output connections | 6.3 mm jack |
| Transmission frequency range | 584 - 607 MHz |
| Power supply | transformer |
| Operating voltage | 200 V AC - 250 V AC,
24 V DC - 32 V DC (5A) |
| Rechargeable batteries | 2 x 12 V / 4.5 AH |
| Cabinet material | Aluminium,
Plastic |
| Cabinet construction | Bass Reflex |
| Width | 355 mm |
| Height | 610 mm |
| Depth | 315 mm |
| Weight | 19 kg |