| Type | Active |
| RMS output power | 1500 W |
| Amp class | Class D |
| Max. SPL peak | 132 dB |
| Frequency response | 37 - 20,000 Hz |
| Speaker system | 3.5-way system |
| Beam angle | Hor.: 120° / Vert.:25° |
| Number of inputs | 2 |
| Input connector types | XLR 3-pole female |
| Number of outputs | 2 |
| Output connector types | XLR 3-pole male |
| Protection features | Multiband Limiter,
Short circuit,
Overheating,
Direct current |
| Colour | Black |
| Bluetooth® version | Bluetooth® 4.0 |
| Features | TrueWireless™ Stereo,
Control |
| Supported audio codecs | SBC,
AAC,
aptX™ |
| Number of line inputs | 2 |
| Line-In connector type | XLR 3-pole female |
| Number of speaker outputs | 1 |
| Speaker output connection type | XLR 3-pole male |
| Number of line outputs | 2 |
| Line outputs connector type | XLR 3-pole male |
| AD/DA converter bit depth | 24 Bit |
| AD/DA converter sampling rate | 48 kHz |
| Min. Signal-to-noise ratio (SNR) | 106 dB |
| Size | 15 " |
| Magnet | Neodymium |
| Voice coil | 4 " |
| Quantity | 12 |
| Driver size | 0.5 " |
| Outlet diameter | 127 mm |
| Operation voltage | 100 V AC - 120 V AC / 50 - 60 Hz,
220 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Power supply type | Switched-mode power supply (SMPS) |
| Mains connector | Mains socket indoor power in male & powerCON® |
| Design | Bass reflex |
| Number of handles | 2 |
| Cabinet material | Aluminium,
Birch multiplex |
| Material thickness | 18 mm |
| Front grille material | Aluminium |
| Cooling system | Convection cooling |