| Directivity | Cardioid |
| Peak output power | 1600 W |
| RMS output power | 800 W |
| Amp class | Class D |
| Max. SPL peak | 126 dB |
| Number of inputs | 2 |
| Input connector types | XLR 3-pole female |
| Number of outputs | 2 |
| Output connector types | XLR 3-pole male |
| Protection features | Limiter,
Overheating,
Direct current |
| Colour | Black |
| Bluetooth® version | Bluetooth® 4.0 |
| Features | Audio Streaming (A2DP),
TrueWireless™ Stereo,
TrueWireless™ Mirroring |
| Supported audio codecs | SBC,
AAC,
aptX™ |
| Number of line inputs | 2 |
| Line-In connector type | XLR 3-pole female |
| Number of speaker outputs | 1 |
| Speaker output connection type | XLR 3-pole male |
| Number of line outputs | 2 |
| Line outputs connector type | XLR 3-pole male |
| Mixer | Yes |
| Audio processing | 3 band EQ (High, Mid, Low),
Presets |
| AD/DA converter bit depth | 24 Bit |
| AD/DA converter sampling rate | 48 kHz |
| Min. Signal-to-noise ratio (SNR) | 106 dB |
| Size | 15 " |
| Magnet | Neodymium |
| Voice coil | 4 " |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Power supply type | Switched-mode power supply (SMPS) |
| Design | Bass reflex |
| Number of handles | 2 |
| Cabinet material | Birch plywood |
| Material thickness | 18 mm |
| Front grille material | Aluminium |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Maximum air humidity (non-condensing) | 80 % |
| Width | 434 mm |
| Height | 634 mm |
| Depth | 637 mm |