| Type | Passive |
| Power handling (Peak) | 480 W |
| Power handling (RMS) | 120 W |
| SPL (1 W/1 m) | 94 dB |
| Max. SPL peak (sine burst, fullspace/1 m, THD≤10 %) | 116 dB |
| Frequency response | 130 - 19,000 Hz |
| Transformator taps (100 V) | 60 W, 30 W, 15 W, 7.5 W |
| Transformator taps (70 V) | 60 W, 30 W, 15 W, 7.5 W |
| Impedance | 8 Ω |
| Crossover frequency | 2500 Hz |
| Beam angle | Hor.: 120° / Vert.:30° |
| Number of inputs | 1 |
| Input connector types | Terminal block 4 pin (Euroblock) / 5.08 mm pitch |
| Colour | White |
| Size | 3 " |
| Quantity | 9 |
| Magnet | Ferrite |
| Driver size | 1 " |
| Design | Closed |
| Cabinet material | Aluminium |
| Front grille material | Aluminium |
| Protection class | IP65 |
| Width | 85 mm |
| Height | 985 mm |
| Depth | 105 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Included accessories | Fastening material |