| Type | Active |
| Peak output power | 2000 W |
| RMS output power | 1000 W |
| Amp class | Class D |
| Max. SPL peak | 126 dB |
| Frequency response | 45 - 20,000 Hz |
| Beam angle | Hor.: 120° / Vert.:20° |
| Number of inputs | 4 |
| Input connector types | 3.5 mm Jack TS female |
| Number of outputs | 2 |
| Output connector types | XLR 3-pole male |
| Colour | Black |
| Bluetooth® version | Bluetooth® 4.2 |
| Features | Audio Streaming (A2DP),
TrueWireless™ Stereo |
| Supported audio codecs | SBC |
| Number of microphone inputs | 1 |
| Mic-in connector type | XLR combo socket |
| Number of instrument inputs | 1 |
| Inst-in connector type | 6.3 mm Jack TRS female |
| Number of line inputs | 2 |
| Line-In connector type | XLR combo socket |
| Number of music inputs | 1 |
| Music inputs connector types | 3.5 mm Jack TRS female |
| Number of speaker outputs | 1 |
| Speaker output connection type | XLR combo socket |
| Mixer | Yes |
| Mixer channels | 4 |
| Audio processing | 3 band EQ (High, Mid, Low),
Digital effects (DFX),
Presets |
| AD/DA converter bit depth | 24 Bit |
| AD/DA converter sampling rate | 48 kHz |
| Min. Signal-to-noise ratio (SNR) | 100 dB |
| Size | 8 " |
| Quantity | 2 |
| Magnet | Ferrite |
| Voice coil | 2 " |
| Driver size | 1 " |
| Operation voltage | 100 V AC - 120 V AC / 50 - 60 Hz,
220 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 11 W |
| Max. Stand-by power consumption | 0 W |
| Mains connector | IEC C14 plug male |