| Type | Active |
| Peak output power | 2060 W |
| RMS output power | 1030 W |
| Amp class | Class D |
| Max. SPL peak | 127 dB |
| Beam angle | Hor.: 120° / Vert.:30° |
| Number of inputs | 2 |
| Input connector types | XLR combo socket |
| Number of outputs | 3 |
| Output connector types | XLR 3-pole male |
| Protection features | Multiband Limiter,
Short circuit,
Overheating,
Direct current |
| Colour | Black |
| Bluetooth® version | Bluetooth® 5.0 |
| Features | Audio Streaming (A2DP),
Control |
| Supported audio codecs | SBC,
AAC |
| Number of speaker outputs | 1 |
| Speaker output connection type | XLR 3-pole male |
| Number of line outputs | 2 |
| Line outputs connector type | XLR 3-pole male |
| AD/DA converter bit depth | 24 Bit |
| AD/DA converter sampling rate | 48 kHz |
| Size | 12 " |
| Magnet | Ferrite |
| Voice coil | 3 " |
| Quantity | 12 |
| Driver size | 1 " |
| Operation voltage | 100 V AC - 120 V AC / 50 - 60 Hz,
220 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Power supply type | Switched-mode power supply (SMPS) |
| Rated power | 400 W |
| Mains connector | Mains socket indoor power in male & powerCON® |
| Design | Bass reflex |
| Number of handles | 4 |
| Cabinet material | Multiplex |
| Material thickness | 15 mm |
| Front grille material | Aluminium |
| Cooling system | Convection cooling |
| Chassis material | Aluminium |
| Width | 103 mm |
| Height | 1,540 mm |
| Depth | 135 mm |