| Product type | Installation DSP Audio Matrix |
| Audio inputs | 12 balanced line outputs |
| Audio output | 12 balanced line outputs |
| Logic inputs | 8 GPI - short to ground to activate |
| Logic outputs | 8 GPO - LED (3mA) or Sink (300mA) |
| Connectors | 3-pin Terminal Block Pitch 3.81mm,
I/O Connectors,
Ethernet RJ45,
Service connection MicroUSB Type-C |
| Indicators | Inputs 1 - 12 and outputs 1 - 12: Signal LED white,
Network,
Power |
| Front panel controls | No |
| Rear panel controls | IP Reset,
Power On/Off |
| Expansion Slot | Ethernet + Dante- (ZONEX1212D),
For Ethernet- (ZONEX1212) |
| Cooling | Convection,
passive |
| Operating voltage | Wide Range SMPS |
| Mains connector | 3-pole IEC mains connection (mains socket) |
| Input fuse (mains) | T2,5 A L / 250 V |
| Inrush Current Power OFF-ON: | 21 A |
| Power Consumption @ idle mode | 23 W |
| Max. Power consumption | 60 W |
| Operating temperature | 0°C - 40°C; < 60% humidity |
| Width | 19“-Rack (483 mm) |
| Height | 1 RU (44.5 mm) |
| Depth | 315 mm (incl. terminal block connectors) |
| Weight | 4 kg |
| Nominal input sensitivity | -22 dBu (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Nominal input clipping | +20 dBu (Sine 1kHz) |
| Distortion factor (THD+N) | +13 dBu Signal,
20Hz - 20kHz,
Gain 0 dB),
Line IN – OUT) |
| Intermodulation Distortion (SMPTE) | < 0.01% (-10dB below clip) Analyzer BW 90kHz |
| Frequency response | 15 Hz – 22 kHz (+/-0.15 dB) |
| Input Impedance | Line 4k Ohms (balanced) |
| Signal-to-noise ratio | >117 dB @ +20 dBu, Gain 0 dB, 20 kHz BW, A-weighted |
| Dynamic range (DR AES17) | 112 dB |
| Crosstalk | 105 dB @ 10 kHz,
120 dB @ 1 kHz,
120 dB @ 100 Hz |
| CMRR IEC | > 60 dB (1 kHz) |
| Max. Gain | 42 dB |
| DSP | 40-bit floating point Analog Devices Dual-core SHARC+ processor |
| System Latency: | 4.3 ms |
| AD/DA converter resolution | 32 bit |
| AD/DA converter sampling rate | 48 kHz |