| Product type | Mixers |
| Type | Installations |
| Number of Zones | 4 (Master, Zone A-C) |
| Installation Height | 3 U |
| Total Input Channels | 8 (2x Mic, 1x AUX/Line, 2x Phono/Line, 2x Line, 1x FOH/Line |
| Frequency response | 20 - 40000 |
| Microphone channels | 2 (with phantom power 12 V) |
| Microphone Channel Connections | 6.3 mm stereo jack (2 x balanced),
XLR |
| Microphone channel controls | 1 x EQ Hi,
1 x EQ Low,
1 x Talkover,
1x EQ Mid,
2 x gain,
2x On/Off |
| Microphone Channels Display Elements | On-LED |
| Microphone Channels Input Impedance | 4 kOhm |
| Microphone Channels Input Sensitivity | 4.5 mV |
| Microphone Channels THD | 0.08 % |
| Line Channels | 6 (Input 1: Aux/Line, Input 2 + 5: Line/Phono, Input 3: USB/Line 4: Line, Input 6: Line/FOH |
| Line input connectors | Input 1: 2 x RCA + 3.5 mm stereo jack,
input 2, 4 5: 2 x RCA,
input 3: 2 x RCA + USB,
input 6: 4 x RCA + 2 x 6.3 mm jack |
| Line Channel Controls | 2x Phono/Line,
AUX enable,
Cue,
FOH On,
Gain,
level |
| Line Channel Display Elements | Cue-LED,
Signal/0 dB-LED |
| Line Channel Input Impedance | (Phono) 50 kOhm,
6 kOhm |
| Line Channels Input Sensitivity | (Phono) 25m V,
2.1 V |
| Line Channels THD | (Phono) 0.05%,
0.02% |
| input sensitivity AUX/Line | 3 V |
| Line outputs | 5 (Master - Stereo, 3x Zone - Mono, Rec - Stereo) |
| Output Connectors Master | RCA (x2),
Terminal block,
2 x XLR (balanced) |
| Master Controls | EQ Hi,
EQ Low,
EQ Mid,
level,
T/O Damping,
T/O Sensitivity,
Max. Level |
| Master Display Elements | 2 x 10 segment level meter |
| Master Output Levels | (balanced) 24 dBu,
(unbalanced) 17 dBu |
| Zone Output Connections | Terminal block,
XLR (balanced) |
| Zone Controls | 100 Hz High Pass,
Cue,
EQ Hi,
EQ Low,
Include Mic,
level,
Source,
T/O Damp,
Max. Level |
| Zone Display Elements | 5-Segment Level Meter |
| Zone Output Levels | 24 (balanced/ unbalanced) dBu |
| Output Connections Rec | 2 x RCA |
| Headphones ouput | 1 |
| Headphone Out Port | 6.3 mm TRS |
| Headphone Output Controls | Cue Volume |
| Headphone Output Voltage | (@ 32 Ohm) 2.5 V |
| Additional Inputs | 2 (Emergency Input, Output Mute) |
| Connections Additional Inputs | Terminal block |
| Additional Input Controls | Level Emergency Input |
| Input Sensitivity Emergency Input | 5 V |
| Additional Controls | power switch |