| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker Stands |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Surface | Powder-coated |
| Min. height | 1080 mm |
| Base type | Round base |
| Base material | Cast iron |
| Base diameter | 270 mm |
| Base weight | 4.5 kg |
| Max. height | 1680 mm |
| Transport length | 960 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Compatible with | LDDAVE10G4X |
| Weight | 5,7 kg |