| Type | Active |
| Peak output power | 1400 W |
| RMS output power | 350 W |
| Amp class | Class A/B |
| Max. SPL average | 117 dB |
| Frequency response | 45 - 19,000 Hz |
| Beam angle | Hor.: 60° / Vert.:60° |
| Number of inputs | 2 |
| Input connector types | XLR combo socket |
| Number of outputs | 2 |
| Output connector types | Standard speaker connector 4-pole male & speakON® |
| Protection features | Limiter,
Short circuit,
Overload |
| Colour | Black |
| Number of line inputs | 2 |
| Line-In connector type | XLR combo socket |
| Number of speaker outputs | 2 |
| Speaker output connection type | Standard speaker connector 4-pole male & speakON® |
| Size | 8 " |
| Magnet | Ferrite |
| Quantity | 2 |
| Driver size | 1 " |
| Operation voltage | 220 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Power supply type | External switched-mode power supply (SMPS) |
| Mains connector | IEC C14 plug male |
| Cooling system | Convection cooling |
| Design | Closed |
| Mounting type | M6 |
| Flange | 16 mm flange |
| Chassis material | Medium-density fibreboard MDF |
| Housing coating | Painted (textured lacquer) |
| Front grille material | Aluminium |
| Width | 144 mm |
| Height | 350 mm |
| Depth | 170 mm |
| Number of handles | 2 |
| Material | Medium-density fibreboard MDF |
| Material thickness | 15 mm |
| Surface coating | Painted (textured lacquer) |
| Weight | 29 kg |
| Included accessories | Mains cable |