| Type | Active |
| Peak output power | 1400 W |
| RMS output power | 350 W |
| Amp class | Class A/B |
| Max. SPL peak | 123 dB |
| Max. SPL average | 117 dB |
| Frequency response | 45 - 19,000 Hz |
| Speaker system | 2.1 system with d’Appolito satellites |
| Beam angle | Hor.: 60° / Vert.:60° |
| Number of inputs | 5 |
| Input connector types | 3.5 mm Jack TRS female |
| Number of outputs | 2 |
| Output connector types | XLR combo socket |
| Colour | Black |
| Number of microphone inputs | 1 |
| Mic-in connector type | XLR combo socket |
| Number of instrument inputs | 1 |
| Inst-in connector type | 6.3 mm Jack TRS female |
| Number of line inputs | 3 |
| Line-In connector type | RCA female |
| Number of music inputs | 1 |
| Music inputs connector types | 3.5 mm Jack TRS female |
| Number of speaker outputs | 2 |
| Speaker output connection type | Standard speaker connector 4-pole male & speakON® |
| Mixer | Yes |
| Mixer channels | 3 |
| Audio processing | 3 band EQ (High, Mid, Low) |
| Size | 8 " |
| Magnet | Ferrite |
| Voice coil | 1.5 " |
| Quantity | 2 |
| Driver size | 1 " |
| Design | Softdome tweeter with CD waveguide |
| Operation voltage | 220 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Power supply type | External switched-mode power supply (SMPS) |
| Mains connector | IEC C14 plug male |
| Front grille material | Metal |
| Cooling system | Convection cooling |
| Flange | 16 mm flange |
| Chassis material | Medium-density fibreboard MDF |