| Type | Passive |
| Power handling (Peak) | 80 W |
| Power handling (RMS) | 40 W |
| SPL (1 W/1 m) | 88 dB |
| Max. SPL peak | 104 dB |
| Impedance | 16 Ω |
| Beam angle | Hor.: 110° / Vert.:10° |
| Number of inputs | 1 |
| Input connector types | SmartLink® |
| Number of outputs | 1 |
| Output connector types | SmartLink® |
| Colour | Black |
| Size | 4 " |
| Driver size | 1 " |
| Quantity | 3 |
| Design | Softdome tweeter with Wave Ahead® |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Coating | Powder coated |
| Front grille material | Metal |
| Width | 122 mm |
| Height | 122 mm |
| Depth | 122 mm |
| Weight | 1.73 kg |
| Safety fastening | M3 thread |