| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Weight | 15 kg |
| Type | Base |
| Pedestal material | Die-cast iron |
| Color | Black |
| Surface | Powder coated |
| Diameter | 450 mm |
| Threaded connector | M20 female |
| Additional information | 5 kg extra weight plate available |
| Material | Metal |
| Features | Weight plate can be mounted quickly and without tools. |