| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Type | Locking belt cassette |
| Material Cassette | Plastic, Steel |
| Color | Black |
| Strap material | Nylon |
| Belt length max. | 1940 mm |
| Threaded connector | 2 x 5/8" female |
| Accessories (included) | 1 x adapter 5/8" male to 3/8" male, 1 x adapter 5/8" male to M10 |
| Dimensions cassette (L x H x W) | 100 x 133 x 80 mm |
| Weight | 0,464 kg |