| Product type | Stands and Tripods |
| Max. load capacity | 25 kg |
| Type | Speaker tripod |
| Weight | 17,1 kg |
| Pedestal material | Die-cast iron |
| Color | white |
| Surface | Powder coated |
| Diameter | 450 mm |
| Threaded connector | M20 female |
| Additional information | 5 kg extra weight plate available |
| Tube material | Steel |
| Tube diameter | 35 mm |
| Min height | 1050 mm |
| Max height | 1800 mm |
| Transport length | 1050 mm |
| Max. load | 40 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Material | Metal |
| Features | Weight plate can be mounted quickly and without tools. |