| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Camera stand |
| Material | Aluminium |
| Color | Black |
| Surface | Powder-coated |
| Threaded connector 1 | 1/4" male |
| Threaded connector 2 | 1/4" female |
| Min. height | 85 mm |
| Max. height | 215 mm |
| Transport length | 240 mm |
| Max. load capacity | 2 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 15 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 0,24 kg |