| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker Stands |
| Tube material | Steel |
| Tubing colour | Black |
| Tubing surface | Powder-coated |
| Min. height | 820 mm |
| Max. height | 1400 mm |
| Transport length | 820 mm |
| Height adjustment | Automatic LockPin® |
| Connector | M20 |
| Connector 2 | 35 mm |
| Max load | 40 kg |
| Weight | 2,778 kg |