| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Lighting Stands |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Surface | Powder-coated |
| Min. height | 1370 mm |
| Max. height | 3500 mm |
| Transport length | 1370 mm |
| Height adjustment | set screw and safety pin |
| Material of height adjustment | Steel |
| Max load | 20 kg* |
| Interchangeable rings | 2 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 4,5 kg |
| Additional information * | With a centric load, on a horizontal surface and without lateral forces (wind, impcts, etc.) |