| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Extension |
| Material | Steel/plastic |
| Surface | Powder coated |
| Color | Black |
| Suitable for inner tube diameter | 33 - 37 mm |
| Length | 340 mm |
| Max. Extension | 250 mm |
| Interchangeable rings | No mm |
| Accessories (included) | 2 x Compensating Feet, Clip for the spirit level |
| Weight | 0,166 kg |