| Product type | Speaker Stands |
| Tube material | Steel |
| Tube colour | Black |
| Tube surface | Powder coated |
| Max height | 3000 mm |
| Min height | 1110 mm |
| Height-adjustable | Yes |
| Material of height adjustment | Steel |
| Number of extensions | 2 |
| Thread stand | M10 |
| Base type | Tripod |
| Base material | Die-cast aluminium |
| Tube diameter | 35 mm |
| Max load | 30 kg |
| Interchangeable rings | 5 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 6,3 kg |