| Product type | Microphone Accessories |
| Type | Pop filter |
| Material | Plastic, Polyamide |
| Color | Black |
| Joint adjustment | Wing screw |
| Joint rotation | 360° |
| Joint tilt | 180° |
| Arm length | 400 mm |
| Suitable for mounting on | Microphone Stands |
| Thread size | 3/8” |
| Screen diameter | 157 mm |
| Setup | Double nylon screen, plastic frame |
| Suitable for tube diameter | 15 - 35 mm |
| Weight | 0,377 kg |