| Product type | Lighting Stands |
| Type | Stands and Tripod Accessories |
| Material | Die-cast aluminium, Steel |
| Surface | Powder coated |
| Color | Black |
| Fitting | Clamping screw 36 mm |
| Length | 390 - 570 mm |
| Stud spacing | 330 - 515 mm |
| Max. load capacity | 2 x 20 kg kg, Balanced kg |
| Weight | 1,56 kg |