| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker Stands |
| Tube material | Steel |
| Tubing surface | Powder-coated |
| Tubing colour | Black |
| Min. height | 250 mm |
| Max. height | 350 mm |
| Tilt angle | +/- 15 ° |
| Rotation | 360 |
| Bearing surface | 250 x 250 mm, EVA padded |
| Height adjustment | Adjusting screw |
| Max load | 15 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 15 mm, 1 x 25 mm, 1 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 3,6 kg |