| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Type | Light bar |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Color | Black |
| Length of light bar | 330 mm |
| Number of LEDs | 27 |
| Colour of LEDs | Warm White/Cold White |
| Number of Threads | 2 |
| Thread type | 3/8” |
| USB Port | Typ C, DC 5V, 5.2A |
| Switches | On/off switch |
| Switch levels | Dimmer, Cold White; Warm White, off, On |
| Color temperature | Cold White (6000 bis 6500K), Warm White (3000 bis 3500K) |
| Colour rendering index (CRI) | > 80 |
| Power consumption | 6 W |
| Battery runtime | With 100% brightness approx. 4 hrs., With 30% brightness approx. 12 hrs., With 60% birghtness approx. 6-7 hrs. |
| Battery charging time | With a 5V 1A charger approx. 6-7 Hrs., With a 5V 2A charger approx. 3 Hrs. |
| Dimensions (Lx H x W) | 445 mm x 50 mm x 32 mm |
| Accessories (included) | 2 Meter USB cable, Wrist strap |
| Weight | 0,5 kg |