| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Keyboard stands |
| Material | Steel |
| Surface | Powder coated |
| Color | Black |
| Number of supports | 1 |
| Max. support depth | 400 mm |
| Support arm spacing adjustment range | 490 - 740 mm |
| Max height | 300 mm |
| Max load (each tier) | 15 kg |
| Suitable for inner tube diameter | 20 - 30 mm |
| Interchangeable rings | 2 x 15 mm, 2 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 1,8 kg |