| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Guitar Stand |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Surface | Powder coated |
| Suitable for | Bass guitar, acoustic guitars, Electric guitars |
| Number of guitars | 1 |
| Width | 500 mm |
| Min. height | 680 mm |
| Max. height | 1080 mm |
| Depth | 400 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 1,641 kg |