| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Guitar Stand |
| Material | ABS plastic, Metal |
| Color | Black |
| suitable for | Bass, Guitars |
| Number of guitars | 1 |
| Length of light bar | 900 mm |
| Number of LEDs | 246 |
| Colour of LEDs | RGB |
| Switches | Touch senstive button, colour selector |
| Switch levels | On, Off, Dimming, Colour change |
| Color temperature | 6000 - 6500 K |
| Colour rendering index (CRI) | 75 |
| Power consumption | 9 W |
| Width | 348 mm |
| Height | 965 - 1065 mm |
| Depth | 348 mm |
| Scope of delivery | Extension aluminum tube, allen key |
| Weight | 5,4 kg |