| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Guitar Stand |
| Material | ABS plastic, Steel, TPU |
| Surface | Soft-touch, Powder coated |
| Color | Black |
| Suitable for | Bass guitar, acoustic guitars, Electric guitars |
| Number of guitars | 3 |
| Height | 780 mm |
| Depth | 445 mm |
| Dimensions When Folded (W x H x D) | 400 x 780 x 80 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 2,85 kg |