| Peak output power | 260 W |
| Speaker Type | 2-Way Active Speaker |
| Max SPL | 120 dB |
| LF | 8 " |
| Amp Technology | Custom Made |
| Item no. | B-HYPE 8 |
| Type | 2-Way Active Speaker |
| Max SPL | 120 dB |
| Usable Bandwidth [-10db] | 65 - 20.000 Hz |
| Lf | 8 " |
| Amp Technology | Custom Made |
| Amp Class | Class D - Passice cooling (convection) |
| Controller | DSP 28/56 bit- 48 kHz |




