| LED data | 21 x 15 W RGBW LED |
| Luminous flux | 11,000 lm |
| Illuminance | 312 lx (3 m / 0.0 ) |
| Beam/Field angle | Beam: 18° / Field: 35° |
| LED PWM frequency | 800 Hz, 1,200 Hz, 2,000 Hz, 3,600 Hz, 12 kHz, 25 kHz |
| Controller protocols | DMX512, RDM |
| Number of DMX control modes | 7 |
| Data in connector | RJ-45 socket |
| Data out connector | RJ-45 socket |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 250 W |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Heat pipes, Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP67 |
| Ambient temperature | -15 - 45 °C |
| Width | 377 mm |
| Height | 140 mm |
| Depth | 256 mm |
| Weight | 8 kg |
| Product dimensions | 377 x 140 x 256 mm |
| Required Accessories | DMX-Kabel |