| LED data | 4 x 15 W RGBW LED |
| Luminous flux | 1,900 lm |
| Illuminance | 40,000 lx (1 m / 0.0 ) |
| Beam/Field angle | Beam: 11° / Field: 18° |
| LED PWM frequency | 3,600 Hz |
| Number of DMX control modes | 7 |
| Stand alone operating modes | Autorun, Master/slave, Static |
| Data in connector | XLR 5-pole male IP65 |
| Data out connector | XLR 5-pole female IP65 |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 100 W |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Width | 187 mm |
| Height | 187 mm |
| Depth | 164 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Product dimensions | 187 x 187 x 164 mm |
| Required Accessories | Design Bracket |