| Colour | Black |
| Weight | 4.9 kg |
| Product type | LED PAR Lighting Accessories |
| Type | Remote Controls |
| Width | 52 mm |
| Height | 85 mm |
| Depth | 7 mm |
| Accessories (included) | Battery type CR2025 |
| LED data | 7 x 4 W RGBW LED |
| Luminous flux | 1,350 lm |
| Beam/Field angle | Beam: 19° / Field: 36° |
| LED PWM frequency | 650 Hz , 1,530 Hz , 2,150 Hz , 4,000 Hz |
| Controller protocols | DMX512 |
| Stand alone operating modes | Sound controlled , Autorun , Endless loop |
| Data in connector | XLR 3-pole male |
| Data out connector | XLR 3-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 38 W |
| Cabinet material | ABS |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Maximum air humidity (non-condensing) | 80 % |
| Product dimensions | 195 x 133 x 195 mm |
| Required Accessories | Montagebügel, Netzkabel |