| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker Stands |
| Stand material | Steel |
| Stand surface | Powder coated |
| Stand colour | Black |
| Min. height | 1500 mm |
| Max height | 3100 mm |
| Tube diameter | 35 mm |
| Height adjustment | Clamp with safety pin |
| Transport length | 1240 mm |
| Material of height adjustment | Steel |
| Base type | Leg joint |
| Base material | Steel |
| Max. load | 30 kg |
| Weight | 4,175 kg |