| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Goosenecks |
| Number of LEDs | 2 |
| Colour of LEDs | white |
| Gooseneck length | 165 mm |
| Switches | Yes |
| Switch levels | 1 LED, 2 LED, off |
| Color temperature | 6000 - 6500 K |
| Current draw (mA) | 25 mA |
| Power supply | via USB connector |
| Optional power supply with power adapter | No |
| Weight | 0,033 kg |